Tedavi – Spesifik immünoterapi

Alerjiler çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilirler. Semptomatik ilaçlar hastalığın gerçek nedenini tedavi etmezken spesifik immünoterapi (SIT) alerjiyi tetikleyen maddelere (alerjenlere) karşı tolerans oluşturan tek tedavi yöntemidir. SIT, hipo hassaslaştırma olarak da adlandırılır, bir nedensel bir tedavidir ve hastalığın sebebini tedavi etmeye odaklanır. CLUSTER terapi ve PERLINGUAL terapi yenilikçi ve hızlı uygulanabilen spesifik immünoterapilerdir. Spesifik immünoterapisinde vücuda alerjen verilerek bağışıklık sistemi maddeye alıştırılır, bu sayede alerjik şikayetler önemli ölçüde azalır veya tamamen ortadan kaldırılabilir. Bir alerji takip eden yıllarda ağırlaşabileceğinden dolayı Spesifik immünoterapiye erken başlanması önerilir.

Subkutan hipo hassaslaştırma (SCIT)

Subkutan hassaslaştırmada alerjenler doktor tarafından bir iğneyle kolun üst bölümünden cildin altına (= subkutan) enjekte edilir. Piyasada yaygın olan preparatlarda çoğu zaman dozlar haftalık aralıklarla aylar boyunca yavaşça artırılarak en yüksek doza ulaştırılır. Modern preparatlarla (Cluster terapi) en yüksek doza ilk tedavi gününde ulaşılır. En yüksek doz seviyesi verildikten sonra ayda sadece tek bir enjeksiyon gereklidir. Toplam tedavi süresi yaklaşık 3 yıl sürer. Cluster terapisi alerjyolojik olarak faaliyette bulunan uzman hekimler tarafından uygulanır.

Sublingual hipo hassaslaştırma (SLIT)

Sublinguale hipo hassaslaştırma terapisini hasta kendi başına evde uygulayabilir. Alerjen çözeltisi dilin altına (= sublingual) yerleştirilir ve 2 dakika sonra yutulur. Perlingual immünoterapisinde kullanımı kolay olan bir spreyle kullanılır. Perlingual immünoterapisi alerjyolojik olarak faaliyette bulunan uzman hekimler tarafından uygulanır.

Login